gnome-vfs 2.8-branch - en to zu translation catalogue (221 entries)

en:  (invalid Unicode)
zu:  (Ikhode engafanele)

en: %s:%d contains NUL characters.
zu: %s:%d iqukethe izici Ezingekho.

en: %s:%d contains no method name.
zu: %s:%d ayiqukethe gama lendlela yokwenza.

en: %s:%d contains no module name.
zu: %s:%d ayiqukethe gama lesibumbo.

en: %s:%d has no options endmarker.
zu: %s:%d ayinakhetho lombekisimphetho.

en: %s:%d has unknown options %s.
zu: %s:%d inezikhetho ezingaziwa %s.

en: AFFS Volume
zu: Ivolumu ye AFFS

en: AFS Network Volume
zu: Ivolumu yesixhumanisi ye AFS

en: Access denied
zu: Imvume yokungena ayikho

en: Audio CD
zu: Icwecwe Elilalekalayo

en: Authenticate proxy server connections
zu: Qiniseka ngesixhumaniso sesibenzisi esingumbambeli

en: Auto-detected Volume
zu: Ivolumu etholakala ngokuzenzekela

en: Automatic proxy configuration URL
zu: Isilinganisi esingumbambeli esizenzekalelayo URL

en: Bad file handle
zu: Ukuphathwa okubi kwehele

en: CD Digital Audio
zu: Isisakazi sezinombholo CD

en: CD-ROM Drive
zu: Umnyango wokungenisa CD-ROM

en: CDROM Volume
zu: Ivolumu ye CDROM

en: Camera
zu: Isithwebuli

en: Cancel Login
zu: Cima umngenisi-ngena

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
zu: Ayikhoni ukudala ithumbu lokuvula GIOChannel: %s

en: Comma separated list of dns-sd domains that should be visible in the network location.
zu: Ikhefana elahlukanise uhlu lwendawo yo-dns-sd okufanele ibonakela esabelweni solwembu.

en: Configuration file `%s' was not found: %s
zu: Ihele lokulinginisa `%s' alitholakalanga: %s

en: Could not find master browser
zu: Ihlulekile ukuhola isiyaluzi esikhulu

en: Could not initialize Bonobo
zu: Ngakhonanga ukuqalisa uBonono

en: Could not initialize gnome vfs
zu: Ngakhonanga ukuqalisa gnome vfs

en: Could not parse: %s
zu: Ihlulekile ukudlulisa: %s

en: DVD Volume
zu: Ivolumu ye DVD

en: Data corrupted
zu: Imininingwane imosakele

en: Default component viewer application
zu: Iphutha lesitho sokusetshenziswa sokubuka

en: Default terminal application
zu: Iphutha lesigungu sokusetshenziswa

en: Deprecated function.  User modifications to the MIME database are no longer supported.
zu: Isisebenzisi sicishiwe. Ukulungiswa ngumsebenzisi phakathi kwe MIME azisaxhaswa.

en: Didn't find a valid settings file at %s
zu: Ngatholi ihele elihlelwe ngokomthetho e-%s

en: Directory busy
zu: Indlela ixakekile

en: Directory not empty
zu: Indlela ikhungethe

en: Disk
zu: Icwecwe

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
zu: Igunyaza uhlelo lokubambisa uma ungena ku-HTTP ku-lwembu jikelele.

en: End of file
zu: Ukuphela kwehele

en: Enhanced DOS Volume
zu: Ivolumu efakiwe kwi DOS

en: Error launching command
zu: Iphutha elisebenzisa umyalezo

en: Error parsing command line
zu: Iphutha elidlula umugqa wokuyala

en: Exec argument for default terminal
zu: Sebenzisa umgomo wephutha lesigungu

en: Ext2 Linux Volume
zu: Ivolumu Ext2 Linux

en: Ext3 Linux Volume
zu: Ivolumu Ext3 Linux

en: Extra domains to look for dns-sd services in
zu: Izindawo ezangezelelwe zokufuna izisebenzisi zedns-sd ku

en: FTP proxy host name
zu: Umbambeli wegama lommemi ku-FTP

en: FTP proxy port
zu: Umbambeli wetheku Ku-FTP

en: Failed to start command
zu: Hlelekile ukuqala umlayelo

en: File exists
zu: Ihele likhona

en: File not found
zu: Ihele alithilakalanga

en: File not open
zu: Ihele alivuleki

en: File too big
zu: Ihele likhulu kakhulu

en: Filesystem
zu: Uhlelo-hele

en: Floppy
zu: Icwecwe 3.5"

en: Format not valid
zu: Ukulungisa akukhonakalanga

en: Function call deprecated
zu: Umsebenzi wokushaya ucishiwe

en: Generic error
zu: Iphutha elejwayelekile

en: HTTP proxy host name
zu: Umbambeli wegama lommemi ku-HTTP

en: HTTP proxy password
zu: Umbambeli womngenisi-bizo ku-HTTP

en: HTTP proxy port
zu: Umbambeli wetheku ku-HTTP

en: HTTP proxy username
zu: Umbambeli webizo-lukusetshenziswa ku-HTTP

en: Hardware Device Volume
zu: Ivolumu yezinto ezakhe isga-nyezi

en: Home
zu: Ekhaya

en: Host has no address
zu: Umphathi akanalo ikheli

en: Host name not valid
zu: Igama lomphathi alifanele

en: Host not found
zu: Umphathi akatholakalanga

en: How to display local DNS-SD service
zu: Utshengisa kanjani izisebenzisi zei-DNS-SD zasendaweni

en: Hsfs CDROM Volume
zu: Ivolumu Hsfs CDROM

en: I/O error
zu: Iphutha I/O

en: IEEE1394 Drive
zu: Umnyango wokungnisa IEEE1394

en: ISO 9660 Volume
zu: Ivolumu ye ISO 9660

en: Internal error
zu: Iphutha langaphakathi

en: Invalid URI
zu: URI engafanele

en: Invalid parameters
zu: Izilinganiso ezingaphandle

en: Is a directory
zu: Yindlela

en: JFS Volume
zu: Ivolumu ye JFS

en: Log In Anyway
zu: Ngena nje

en: Login failed
zu: Ukungena akukhonekanga

en: Looping links encountered
zu: Ukuxhumana kutholakele

en: MSDOS Volume
zu: Ivolumu ye MSDOS

en: MacOS Volume
zu: Ivolumu ye MacOS

en: Memory Stick
zu: Uthi Lenkumbulo

en: Memory Volume
zu: Ivolumu yomgqondo

en: Minix Volume
zu: Ivolumu ye Minix

en: More parsing errors will be ignored.
zu: Amaphutha amaningi awasayi kunakwa.

en: NFS Network Volume
zu: Ivolumu yesixhumanisi ye NFS

en: Name too long
zu: Igama lide kakhulu

en: Nameserver error
zu: Iphutha legamalomxhumanisi

en: Netware Volume
zu: Ivolumu ye Netware

en: Network
zu: Ulwembu

en: Network server
zu: Umsezi wolwembu

en: No default action associated
zu: Akukho senzo esiyiphutha esifaniswayo

en: No error
zu: Iphutha alikho

en: No handler for URL scheme
zu: Akukho kubambisana kweqembu le URL

en: No space left on device
zu: Akhukho isikhala emshinini

en: Non-proxy hosts
zu: Ummemi ongayisibambisi

en: Not a directory
zu: Akusiyo indlela

en: Not enough memory
zu: Akukho umqondo owanele

en: Not on the same file system
zu: Ayikho endaweni eyodwa yehele

en: Open mode not valid
zu: Indlela yokuvula ayifanele

en: Operation cancelled
zu: Umsebenzi ucishiwe

en: Operation in progress
zu: Umsebenzi uyaqhubeka

en: Operation interrupted
zu: Umsebenzi uthikamezisiwe

en: Operation not permitted
zu: Umsebenzi awuvunyelwe

en: Operation stopped
zu: Umsebenzi umisiwe

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
zu: Umngenisi-bizo wokungena njengesiqiniseko uma wenza isibambiso se-HTTP.

en: Pcfs Solaris Volume
zu: Ivolumu ye Pcfs Solaris

en: Possible values are "merged", "separate" and "disabled".
zu: Amanani anganzeka ilawa "hlangana", "hlukene" kanye "khininda".

en: Protocol error
zu: Iphutha lenqubo

en: Proxy configuration mode
zu: Isimo sesibambiso sesilinganisi

en: Read only file system
zu: Ukufundwa kuphela ihele

en: Read-only file system
zu: Ukufundwa kuphela ihele

en: ReiserFS Linux Volume
zu: Ivolumu ye ReiserFS Linux

en: Request obsoletes service's data
zu: Isicelo sixhasa imininingwane yomsebenzi

en: Root Volume
zu: Ivolumu yempande

en: Run the command in a terminal
zu: Sebenzisa isilayezo esigungwini

en: SMB workgroup
zu: Iqembu lokusebenza SMB

en: SOCKS proxy host name
zu: umbambeli wegama lommemi ku-SOCKS

en: SOCKS proxy port
zu: umbambeli wetheku ku-SOCKS

en: Secure HTTP proxy host name
zu: Umbambeli wegama lommemi ku-HTTP elikhuselekile

en: Secure HTTP proxy port
zu: Umbambeli wethuku ku-HTTP okhuselekile

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
zu: Khetha isimo sesibambiso sesilinganisi. Amanani asekelwe yilawa "ngekho", "manual", "zenzakalelayo".

en: Service not available
zu: Umsebenzi awukho

en: Smart Media
zu: Umthonga Ohlakaniphile

en: Solaris/BSD Volume
zu: Ivolumu ye Solaris/BSD

en: Standard Moniker factory
zu: Ibetho elijwayelekile leMoniker

en: Sun SAM-QFS Volume
zu: Ivolumu ye Sun SAM-QFS

en: SuperMount Volume
zu: Ivolumu ye SuperMount

en: System Volume
zu: Ivolumu yehlelo

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
zu: Isisebenziso sokubona ohele abadinga isitho sokubabona. Isigamu %s sizokubuyiselwa ngehele URIs, isigamu %c sizokubuyiselwa ngesitho IID.

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "aim" URLs, uma igunyaziwe.

en: The command used to handle "callto" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "callto" URLs, uma igunyaziwe.

en: The command used to handle "ghelp" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "ghelp" URLs, uma igunyaziwe.

en: The command used to handle "h323" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "h323" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The command used to handle "http" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "http" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The command used to handle "https" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "https" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The command used to handle "info" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "info" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The command used to handle "mailto" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "mailto" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The command used to handle "man" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "man" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The command used to handle "trash" URLs, if enabled.
zu: Umlayezo osetshenziswa ukuphatha "trash" URLs, uma ingunyaziwe.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
zu: Iphutha lesisebenzisi esigungwini sokusebenzisa izisebenzisi ezidinga isigungu.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
zu: Umgomo osetshenziswa ukusebenzisa iphutha lesigungu sesisebenziso.

en: The handler for "aim" URLs
zu: Umphathi we "aim" URLs

en: The handler for "callto" URLs
zu: Umphathi we "callto" URLs

en: The handler for "ghelp" URLs
zu: Umphathi we "ghelp" URLs

en: The handler for "h323" URLs
zu: Umphathi we "h323" URLs

en: The handler for "http" URLs
zu: Umphathi we "http" URLs

en: The handler for "https" URLs
zu: Umphathi we "https" URLs

en: The handler for "info" URLs
zu: Umphathi we "info" URLs

en: The handler for "mailto" URLs
zu: Umphathi we "mailto" URLs

en: The handler for "man" URLs
zu: Umphathi we "man" URLs

en: The handler for "trash" URLs
zu: Umphathi we "trash" URLs

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
zu: Isikhombisi sesiga-nyezi (%s) esibuqamama asaziwa.

en: The machine name to proxy FTP through.
zu: Igama lomshini kusibambeli se-FTP sidlulele.

en: The machine name to proxy HTTP through.
zu: Igama lomshini kusibambeli se-HTTP sidlulele.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
zu: Igama lomshini kusibambeli ikhusele i-HTTP ekudluleni.

en: The machine name to proxy socks through.
zu: Igama lomshini kusibambeli sesocks sidlulele.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
zu: Itheku emshinini lichazwa nge "/system/http_proxy/host" obambisela ngayo.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
zu: Itheku emshinini lichazwa nge "/system/proxy/ftp_host" obambisela ngayo.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
zu: Itheku emshinini lichazwa nge "/system/proxy/secure_host" obambisela ngayo.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
zu: Itheku emshinini lichazwa nge "/system/proxy/socks_host" obambisela ngayo.

en: The resource is locked
zu: Umthelela uvaliwe

en: The window workgroup the user is part of
zu: Ifasitela leqembu lomsebenzi umsebenzisi ayiqembu lalo

en: This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
zu: Lokhu kwenzeka uma ungena kwisiga-nyezi okokuqala.
    
    Isikhombisi esithunyelwe isiga-nyezi esibuqamama yi-%s. Mawufuna ukuqiniseka ukuthi ungaqhubeka, xhumana nomphathi hlelo.

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
zu: Lenkinobho iqukethe uhlu lwezimmemi ezixhunywe ngqo, kuno kuthi usebenzise isibambeli (uma sisebenza). Amanani kungaba amabizo-mmemi, indawo (usebenzisa isikhethi sokuqala njenge *.foo.com), amakheli ommemi IP (omabili oIPv4 ne IPv6) kanye nekheli lolwembu nesidleke zokuzivala ubuso (into enjenge 192.168.0.0/24).

en: Timeout reached
zu: Isikhathi sokuphuma siphelile

en: Too many links
zu: Ukuxhumana okuningi

en: Too many open files
zu: Ohele abaniningi bavuliwe

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "aim" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "callto" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "callto" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ghelp" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "ghelp" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "h323" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "h323" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "http" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "http" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "https" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "https" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "info" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "info" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "mailto" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "mailto" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "man" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "man" URLs.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "trash" URLs.
zu: Iqiniso uma umlayezo oshiwo ku nkinombo "command" ungaphatha "trash" URLs.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
zu: Iqiniso uma umlayezo ozosetshenziswa ukuphatha loluhlobo lweURL lingasetshenziswa esigungwini.

en: URL that provides proxy configuration values.
zu: iURL enikezela ngamanani esilinganisi sesibambeli.

en: USB Drive
zu: Umnyango wokungenisa i-USB

en: Udfs Solaris Volume
zu: Ivolumu ye Udfs Solaris

en: Unable to eject media
zu: Ngakhoni ukukhipha umthonga

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
zu: Ngakhoni ukuthola umkhamu wefloppy. Kungenzeka ifloppy lesimweni esingetholakale.

en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
zu: Ngakhoni ukuthola umkhawu wefloppy: Kungenza akuna-floppy emkhawini.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
zu: Ngakhoni ukuthola ukhawu wefloppy okhethiwe.

en: Unable to mount the selected volume.
zu: Ngakhoni ukuthola ivolumu ekhethiwe.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
zu: Ngakhona ukuthola ivolumu ekhethiwe. Kungenzeka ivolumu isesimweni esingetholakale.

en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
zu: Ngakhoni ukuthola ivolumu. Kungeza akunamthonga esithweni.

en: Unable to unmount connected server
zu: Ngakhoni ukungatholi isebenzisi esixhumanisiwe

en: Unable to unmount the selected volume.
zu: Ngakhoni ukungatholi ivolumu ekhethiwe.

en: Unknown
zu: Ngaziwa

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
zu: GnomeVFSFunaSikhundla %d ongaziwa

en: Unknown error
zu: Iphutha elingaziwa

en: Unknown job kind %u
zu: Uhlobo lokusbenza olungaziwa %u

en: Unknown operation type %u
zu: Uhlobo lokusbenza olungaziwa %u

en: Unknown volume
zu: Ivolumu engaziwa

en: Unsupported operation
zu: Umsebenzi ongasekiwe

en: Use HTTP proxy
zu: Sebenzisa isibambeli HTTP

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
zu: Sebenzisa i-%s enhlalweni eguqukayo ukukhomba indawo ehlukile.

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
zu: Umsebenzisi gama ezedlula njengesiqiniseko mawenza isibambeli se-HTTP.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "aim" URLs

en: Whether the specified command should handle "callto" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "callto" URLs

en: Whether the specified command should handle "ghelp" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "ghelp" URLs

en: Whether the specified command should handle "h323" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "h323" URLs

en: Whether the specified command should handle "http" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "http" URLs

en: Whether the specified command should handle "https" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "https" URLs

en: Whether the specified command should handle "info" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "info" URLs

en: Whether the specified command should handle "mailto" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "mailto" URLs

en: Whether the specified command should handle "man" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "man" URLs

en: Whether the specified command should handle "trash" URLs
zu: Noma umlayezo oshiwo ungaphatha "trash" URLs

en: Windows NT Volume
zu: Ivolumu ye Windows NT

en: Windows Network
zu: Ifasitela lelwembu

en: Windows Shared Volume
zu: Ivolumu yokwabelana ye Windows

en: Windows VFAT Volume
zu: Ivolumu ye Windows VFAT

en: XFS Linux Volume
zu: Ivolumu ye XFS Linux

en: XIAFS Volume
zu: Ivolumu ye XIAFS

en: Xenix Volume
zu: Ivolumu ye Xenix

en: Zip Drive
zu: Umnyango wokungenisa i-Zip

en: file MonikerExtender
zu: ihele elikaMoniker elinwebiwe

en: generic Gnome VFS moniker
zu: pathelene neGnome VFS moniker wonke

en: generic file moniker
zu: pathelene nehele moniker
